Zabawy Sensoryczne

➡️ Jeśli kiedykolwiek widziałeś pojemnik na ryż lub plastikową torbę wypełnioną żelem do włosów i brokatem, jesteś zaznajomiony z zabawą sensoryczną.
Ta forma zabawy polega na stymulowaniu zmysłów dziecka, pozwalając mu na odkrywanie różnych kształtów, dźwięków, widoków, zapachów i smaków. Ale to nie jest zabawa tylko dla maluchów, równie dobrze może być używana przez starsze dzieci.

👶 Co więcej, zabawa sensoryczna może przynieść duże korzyści rozwojowe - nawet dla noworodków. 

 

 

Czym jest zabawa sensoryczna

✅ Zabawa sensoryczna polega na ćwiczeniach, które zachęcają dziecko do odkrywania świata za pomocą zmysłów - w tym dotyku, wzroku, zapachu, dźwięku i smaku - a także używania ruchu lub równowagi.
Zabawy sensoryczne są zazwyczaj nieustrukturyzowane, co daje dzieciom możliwość zanurzenia się w nich i zabawy we własnym tempie.

✅ Zabawa sensoryczna może wyglądać inaczej w różnych grupach wiekowych.
Małe niemowlęta będą zachwycone słysząc ćwierkanie ptaków na dworze lub czując miękki, puszysty kocyk, podczas gdy starsze dzieci uwielbiają bawić się hałaśliwymi zabawkami lub ściskać worki wypełnione różnymi materiałami.

 

 

Dlaczego tak ważne jest zachęcanie do zabaw sensorycznych

✅ Stymulacja sensoryczna jest ważnym sposobem, w jaki dzieci poznają otaczający je świat. W miarę jak zabawa sensoryczna przechodzi w zajęcia praktyczne, odgrywa również ważną rolę w pomaganiu dzieciom w budowaniu umiejętności poznawczych związanych z rozwiązywaniem problemów i myśleniem abstrakcyjnym.
Wczesna stymulacja wzrokowa i ruchowa wydaje się również odgrywać rolę w rozwoju języka i umiejętności matematycznych w późniejszym okresie. Ważne jest to w redukcji stresu, który jest bardzo ważnym elementem w życiu młodych ludzi.

Zabawy Sensoryczne Jak WAŻNĄ Rolę Pełnią w Rozwoju Dziecka

☝️ Dawanie niemowlętom i małym dzieciom swobody w odkrywaniu, może również pomóc im w lepszym uczeniu się.
Gdy małe dzieci mają możliwość zabawy we własnym tempie, częściej rozwijają naturalne poczucie ciekawości i wytrwałości - dwie cechy, które stanowią długą drogę do osiągnięcia sukcesu w szkole, a później w pracy.

 

 

Jak zachęcić do kreatywnej zabawy niemowlęta i maluchy

⭐ Istnieją korzyści fizyczne, jak również rozwojowe.
Proste czynności, takie jak zabawa z modeliną lub rozdrabnianie papieru, pomagają rozwijać umiejętności motoryczne, dzięki czemu małe rączki stają się silniejsze i bardziej skoordynowane.

 

 

Kiedy najlepiej zacząć zabawę sensoryczną z moim dzieckiem

➡️ Dzieci zaczynają chłonąć otaczające je widoki, zapachy, dźwięki, smaki i tekstury zaraz po urodzeniu. Nie tylko możesz od razu zacząć dostarczać noworodkowi bogatych doświadczeń sensorycznych - wspólne odkrywanie świata może być słodkim, prostym sposobem na nawiązanie więzi.

Zabawy Sensoryczna Jako Jeden ze Sposobów Nawiązywania Więzi Rodzinnych

✅ W każdym wieku zwracaj uwagę na to, jak Twoje dziecko reaguje na różne doświadczenia sensoryczne.
Zbyt duża ilość bodźców może być dla niemowląt przytłaczająca - Twoja pociecha może powiedzieć, że ma już dość, odwracając głowę, marudząc lub płacząc. 

✅ Gdy starsze dziecko lub maluch zaczyna próbować czynności manualnych, pozwól mu nadać im tempo. Niektóre dzieci od razu rzucą się w wir poznawania nowych doznań, takich jak gąbczaste błoto czy miękka modelina, podczas gdy inne wolą robić to powoli.

✅ Jeśli Twoje dziecko wydaje się niezdecydowane, możesz je delikatnie zachęcić, samemu manipulując danym materiałem, aby mogło Cię naśladować. Nigdy jednak nie zmuszaj dziecka do dotykania czegoś lub angażowania się w jakąś czynność, jeśli nie wydaje się ono gotowe.
Zawsze można zrobić przerwę i spróbować ponownie później. Oferowanie tylko jednej lub kilku zabawek na raz może również pomóc uniknąć nadmiernej stymulacji.

☝️ Zabawy sensoryczne dla niemowląt i małych dzieci. Te proste czynności są bardzo stymulujące i zabawne - dla Ciebie i Twojego malucha. Zabawa sensoryczna zależnie od wieku może mieć różne cele.

 

 

Jak zachęcać do zabawy sensorycznej: 0-12 miesięcy

👶 Twój noworodek będzie na początku bardziej obserwatorem niż aktywnym uczestnikiem zajęć sensorycznych, ponieważ chłonie widoki, dźwięki, zapachy i tekstury wokół siebie.
Ale nie minie wiele czasu, zanim Twoje dziecko zacznie chwytać, muskać ustami, sięgać, a w końcu raczkować i płynąć w kierunku wszystkiego, co je zainteresuje.

Obrazy o wysokim kontraście to idealne zabawy sensoryczne dla niemowląt, te zabawy sensoryczne szczególne rozwijają zmysł wzroku . Noworodki mogą odnieść korzyści z patrzenia na czarno-białe kontrastowe kształty.
Możesz je powiesić wokół miejsca zabaw dziecka, aby stymulować rozwój nerwu wzrokowego.

Wybierz się na spacer (lub po prostu obserwuj krajobraz za okna). Przejdź się po okolicy i zatrzymaj się, aby podziwiać ćwierkające ptaki, jaskrawo kolorowe kwiaty lub po prostu poczuć powiew wiatru.
Opowiadaj dziecku o tym, jak idziesz, mówiąc takie rzeczy jak: "Latający wielokolorowy motylek " lub "słoneczko świeci a wiaterek wieje!".

✅ Odkrywaj różne tekstury, opisując je dziecku: "Ten pluszak jest mięciutki i przyjemny." i upewnij się, że otoczenie, które odkrywa, jest bezpieczne, gdziekolwiek jesteście.

👶 Pamiętaj że zabawy sensoryczne z niemowlakiem maja ogromny wpływ na rozwój naszego maleństwa.

🎵 Zaoferuj głośne zabawki. Począwszy od około 4 miesiąca Twój maluch będzie prawdopodobnie zafascynowany zabawkami sensorycznymi, które piszczą, grzechoczą, trąbią lub wydają dźwięki po naciśnięciu lub potrząśnięciu.
Zaoferuj mu kilka zabawek, aby mogło je wypróbować. Zabawki dźwiękowe i zabawki muzyczne to idealne zabawki sensoryczne dla 6 miesięcznego dziecka, które wspierają jego rozwój.

Pozwól swojemu dziecku na zabawę. Niemowlęta uczą się, wkładając rzeczy do ust, więc zapewnij im wiele czystych i bezpiecznych dla dziecka przedmiotów, po które może sięgać i które może gryźć, takich jak buty z deski lub tkaniny, grzechotki i gryzaki.

🧼 Baw się podczas kąpieli. Kiedy dziecko jest już na tyle duże, że potrafi siedzieć w wannie, podrzuć mu kilka pływających zabawek. Będzie miało frajdę z obserwowania, jak poruszają się w odpowiedzi na jej chlapnięcia.

Zabawa Sensoryczna - Zabawa Podczas KĄPIELI

✅ Wypróbuj torbę sensoryczną. W przypadku starszych dzieci wypełnij torebkę z suwakiem materiałami dotykowymi, takimi jak krem do golenia lub żel do włosów. Zaklej torbę mocną, wytrzymałą taśmą i pozwól swojemu maluchowi zgniatać do woli (oczywiście zawsze pod ścisłym nadzorem). Można to także zastąpić zabawą plasteliną czy ciastoliną. Oczywiście z nadzorem dorosłego.

 

 

Jak zachęcać do zabawy sensorycznej: 1-2 lata

🧒 Kiedy Twój świeżo upieczony maluch zaczyna chodzić i mówić, jest przygotowany do tego, aby zacząć zanurzać się w jeszcze większej ilości doświadczeń sensorycznych. Niektóre z nich mogą stać się bardzo niechlujne, ale postaraj się nie pocić. Zajęcia z wykorzystaniem przyborów plastycznych.

Spróbuj doświadczeń dotykowych. Farba do malowania palcami sprawdza się rewelacyjnie jako zabawa sensoryczna dla rocznego dziecka.
W sprzedaży są również dostępne kolorowanki do malowania palcami, powinniśmy szczególne zachęcać dzieci do stosowania metody malowania 10 palcami.
Bardzo często farby do malowania palcami są jadalne, dzięki czemu nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych pociech.

✅ Puść swoje ulubione melodie i zaproś malucha do zabawy z dzwonkami, shakerami, pałeczkami do rytmu, zabawkowymi bębenkami, tamburynem, keyboardem - lub nawet zwykłym garnkiem i łyżką.
Zabawa w kąpieli. Daj dziecku gąbki, butelki po szamponie i plastikowe kubki, aby zobaczyło, co pływa, a co tonie w wodzie. Jeśli nie masz nic przeciwko sprzątaniu po kąpieli, spróbuj dać dziecku do wanny kredki lub farby.

🍁 Przejdźcie razem przez park, zatrzymując się, aby zbadać różne faktury: Poczuj szorstką korę drzew, gładkie kamienie i miękką trawę.
Wąchaj. Wyjmij przyprawy i zaproś malucha do powąchania każdego słoiczka. Jeśli któraś z nich bardzo mu się podoba, spróbuj posypać nią coś (np. plasterki jabłka lub zwykły jogurt), aby mógł zobaczyć, jak smakuje.

 

 

Jak zachęcić do zabawy sensorycznej: 2-3 lata

👧 W miarę jak umiejętności komunikacyjne Twojego starszego dziecka i jego uwaga stają się coraz silniejsze i dłuższe, jest ono gotowe na nieco bardziej złożone doświadczenia sensoryczne. Nie czuj się jednak pod presją, aby tworzyć skomplikowane układy lub wydawać mnóstwo pieniędzy na zabawki lub przybory.
Niektóre z najlepszych zajęć sensorycznych dla maluchów wymagają niewiele sprzętu lub mogą być wykonane z materiałów, które już masz pod ręką. (I nadal nadzoruj swoje dziecko, ponieważ wiele starszych maluchów nadal ma pokusę wkładania małych lub niejadalnych przedmiotów do ust).

Zabawy Sensoryczne - Jak Zachęcić Dziecko do Takich Zabaw

Kosz sensoryczny.
Wypełnij plastikowy pojemnik do przechowywania niegotowanym ryżem, owsem lub fasolą, a nawet bawełnianymi kulkami lub piórami.
Dodaj małe przedmioty, takie jak zabawki, karty do gry, klocki, małe szufelki lub kubeczki, aby dziecko mogło kopać i odkrywać. Naucz dziecko, aby nie wkładało przedmiotów z pojemnika sensorycznego do ust i zawsze nadzoruj je z bliska.

Turlaj się.
Przygotuj małą rampę z materiałów domowych, takich jak tektura lub rurki po ręcznikach papierowych. Pozwól dziecku zjeżdżać po pochylni samochodzikami lub innymi małymi przedmiotami.

Zabawa z lodem.
Wypełnij tacki na kostki lodu wodą zabarwioną barwnikiem spożywczym i zamroź. Zaproś malucha do zabawy kostkami w koszu lub na tacy (aby opanować bałagan) lub wynieś je na zewnątrz, gdzie może "rysować" na chodniku.

Rozmowa o smaku.
Ustaw próbki trzech do pięciu kolorowych owoców i warzyw i zrób głęboki wgląd w każdy z nich. Poproś dziecko, aby opowiedziało Ci o kolorze, konsystencji, wielkości i oczywiście o smaku!

Zabawa we wzory.
Daj dziecku asortyment przedmiotów takich jak płytki, klocki, patyki i kamienie. Starsze maluchy uwielbiają tworzyć wzory, więc usiądź wygodnie i zobacz, co robi Twoje dziecko. Jeśli jest niezdecydowane, zrób kilka wzorów samodzielnie i zobacz, czy będzie chciało Cię naśladować. 

☝️ Zabawa sensoryczna jest stymulująca dla niemowląt i małych dzieci w każdym wieku, a nigdy nie jest za wcześnie, aby ją rozpocząć. Wszystko, co musisz zrobić, to przygotować scenę - i pozwolić swojemu maluchowi zagłębić się w nią na własnych warunkach.