Lepienie z plasteliny oraz ciastoliny dla dzieci

Plastelina dla dzieci oraz ciastolina to świetna zabawa i większość małych dzieciaczków ją uwielbia. A czy wiesz, że zabawa ciastem pomaga dzieciom rozwijać zdolności motoryczne takie jak koordynacje oraz zwiększa siłę mięśni palców i dłoni ❓

✅ Te same mięśnie, które są potrzebne do trzymania ołówka i pisania. ✍️
Dzieci odnoszą wiele korzyści kiedy ich rączki lepią ludziki i inne postacie z ciastoliny lub plasteliny.

➡️ Zapraszamy także do zapoznania się z kolejnym artykułem na blogu, który dotyczy stresu wśród młódzieży.

 

 

Zabawa plasteliną

Poniżej lista czynności które może wykonywać nasze dziecko podczas zabawy z plasteliną.

Wyciskanie i ugniatanie plasteliny: Przygotuj ciastolinę lub plastelinę do zabawy i pozwól dzieciom wyciskać i ugniatać. Ciekawym pomysłem jest również zaangażowanie dzieci w pomoc przy zagniataniu ciasta na pizzę lub na ciastka.

⭐ Można nauczyć dziecko robienia garnków z gliny jest to jeden z ciekawszych sposobów na zachęcenie dzieciaczka do pracy swoimi rączkami

Wałkowanie: Nauczenie dziecka wałkowania rękami plasteliny oraz spłaszczania ciasta wałkiem angażuje zarówno mięśnie dłoni jak i ramienia.
Dla urozmaicenia możemy wałkować kule z ciasta, czynność ta angażuje inne partie mięśniowe dziecięcej rączki oraz innego rodzaju kontroli.

Plastelina - Co Można z Nią Zrobić? WSZYSTKO!

Wyciskanie: Nie zawsze udostępniaj dziecku narzędzia (takie jak wałki i wycinaki do mas plastycznych) do pracy. Ważne jest, aby dzieci nauczyły się również używać swoich rąk do spłaszczania i kształtowania, zwiększa to okazję do poprawiania umiejętności koordynacyjnych (a także pozwala to na bardziej kreatywną pracę z plasteliną).

Cięcie: Cięcie rolek ciastoliny za pomocą plastikowego noża lub pary bezpiecznych dla dzieci nożyczek zapewnia fajny sposób na ćwiczenie używania codziennych narzędzi.

Stempelki: Gumowe stemple nie są tylko używane do tuszu i papieru.  Aby uzyskać inne doświadczenie, można spróbować stemplowania na spłaszczonym cieście, plastelinie lub glinie.

Konstruowanie: Tworzenie obiektów za pomocą plasteliny lub ciastoliny wiąże się z różnymi technikami konstrukcyjnymi i wieloma okazjami do rozplanowania, rozwiązywania problemów i wytrwałości w zadaniach.
Dziecko napotyka na dużo pytań i zagwozdek w stylu
Jak zrobię domek ❓
Jak ulepię nóżkę do tego ludzika z plasteliny ❓
Jednak to nie wyszło jak chciałem, może spróbuję to ulepić innym sposobem ❓

 

 

Inne masy plastyczne, ale równie ciekawe

➡️ Lepie z plasteliny i ciastoliny pobudza w znacznym stopniu wyobraźnie dziecka: Oprócz tego, że jest to świetne dla rozwoju drobnej motoryki, w kulce ciasta można znaleźć niesamowity potencjał do kształtowania wyobraźni.
Jest to dobry sposób na zabawy sensoryczne. O owych zabawach jest osobny artykuł na naszym blogu.

Ciastolina - Świtny Pomysł na Zabawe dla Dzieci

✅ Zapewnij dzieciom, które miały już sporo doświadczeń z ciastem, różne materiały do modelowania aby pomóc utrzymać ich zainteresowanie. Spróbuj:
⭐ Stosuj zamiennie plastelinę i modelinę: To zwykle wymaga więcej pracy, aby zmiękczyć i modelować z i dlatego jest świetne do wzmocnienia palców i rąk starszych dzieci.
Glina: Jednak jeśli nie lubisz bałaganu, poszukaj przyjaznej dzieciom gliny do suszenia na powietrzu. Szukaj też raczej białej gliny porcelanowej niż czerwonej/brązowej odmiany terakoty.
Ciasto z soli.