Praktyczne rozwiązania na zastosowanie tablicy korkowej

➡️ Tablica korkowa to praktyczny wynalazek, który w 1924 roku został opatentowany przez Amerykanina – Georga Brooksa. Tablice korkowe mają niepodważalne zalety, których nie przypisuje się innym tablicom dla biura i domu.
Na największą pochwałę zasługuje powierzchnia z korka naturalnego, która jest zdecydowanie najbardziej praktyczna i funkcjonalna. Z kolei drewniana oblamówka dodatkowo wpływa na design, tworząc niepowtarzalną okazję lepszego dopasowania tablicy do wystroju określonego wnętrza.

✅ Z tablicy korkowej może korzystać każdy. Poszczególne modele znajdują różne zastosowania i wciąż cieszą się popularnością. Tablice z korka sprawdzą się również jako tablice ogłoszeń, które dostępne są zazwyczaj w przestrzeni publicznej.
Korek jest w pełni naturalnym i ekologicznym materiałem o wielu funkcjonalnych cechach. Poza tym, że wycisza pomieszczenie, to dodatkowo tłumi hałas oraz stabilizuje temperaturę i wilgotność powietrza, co pozytywnie oddziałuje na mikroklimat panujący w danym wnętrzu.

☝️ Ponadto korek nie przyciąga kurzu i jest banalnie prosty do utrzymania w czystości, dzięki czemu jest doskonałym tworzywem przeznaczonym dla alergików.
Zapraszamy także do zapoznania się z poprzednim artykułem, o zakreślaczach, które także przydadzą się dzieciom do szkoły ❗️

 

 

Jak kreatywnie wykorzystać tablicę korkową

✅ Tablica korkowa to doskonałe pole na stworzenie domowego kącika wspomnień. Możemy umieścić na niej swoje ulubione zdjęcia, kartki pocztowe z podróży lub pamiątki, które będą modelową dekoracją ścienną.
Takie aranżacje wnętrza domu przypadną do gustu każdemu, kto ceni sobie elegancję oraz prostotę.

✅ Dopełnieniem takiej ozdoby będą popularne lampki ledowe w kolorze ciepłej lub zimnej bieli, jak i słynne Cotton Balls w pokoju. Spoglądanie na tak udekorowaną tablicę z całą pewnością wywoła uśmiech od ucha do ucha oraz same pozytywne emocje.
Taka domowa scenografia dopełni wymarzoną przez właściciela aranżację wnętrza o bardzo osobisty oraz indywidualny akcent.

 

A co powiecie na tablicę inspiracji
⭐ Wystarczy kilka złotych myśli, kolorowych fotografii lub inspirujących wycinków, które umieścimy za pomocą kolorowych pinezek na naszej tablicy i gotowe.

⭐ Taka tablica będzie również idealna do wypełnienia kuchennej przestrzeni. Można przypiąć do niej ulubione przepisy, zdjęcia owoców, kaw i słodkości, jak i kolorowe karteczki do tworzenia list zakupowych.
W kuchni na korkowym panelu możemy również zamieszczać ulubione jadłospisy, które pozwolą na zachowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Tablica Korkowa Dzieci - Pełno Rysunków

✅ Z kolei tablica do pokoju młodzieżowego oraz dziecięcego będzie doskonałym wyborem na miejsce, gdzie będzie można przypiąć wybrane, kolorowe rysunki, plan lekcji czy też zdjęcia ulubionych bohaterów z książek, kreskówek czy filmów.
Korkowe tablice na ścianę można wykorzystać również podczas nauki. Umieszczona na korku tabliczka mnożenia, spis słówek z języków obcych czy tablica z zasadami ortograficznymi – to od nas zależy, co będzie najbardziej priorytetowe. Zmotywuje to dzieci do pracy i pomoże łagodzić przygnębienie. Jest to ważne bo coraz więcej dzieci zmaga się z problemami takimi jak nadmierny stres.

✅ W pokojach małych księżniczek często pojawiają się kreatywne rozwiązania na wykorzystanie tablicy korkowej.
Jednym z nich jest zawieszenie na kilku pinezkach ulubionych naszyjników lub bransoletek, które zawsze będą w zasięgu wzroku oraz… ręki.

 

 

Tablica ogłoszeniowa

➡️ Znane nam wszystkim tablice korkowe na ścianę bardzo często są kupowane do różnorodnych miejsc pracy – w  tym biur oraz innych ważnych przestrzeni. Zazwyczaj widnieją na nich ogłoszenia oraz istotne dla pracowników informacje, które są ogólnodostępne.
Zastosowanie dębowego korka naturalnego w formie tablicy ogłoszeń to rozwiązanie stosunkowo trwałe i dość korzystne cenowo.

☝️ Ważne jest przede wszystkim niewielkie prawdopodobieństwo jej zniszczenia, co mogłoby być znacznie bardziej kłopotliwe w przypadku zastosowania w miejscu pracy tablic szklanych, czy sucho ścieralnych tablic magnetycznych.

 

 

Korkowe DIY, czyli zrób to sam

✅ Dla tych, którzy cenią sobie własnoręcznie wykonane dekoracje oraz praktyczne rozwiązania, zdecydowanie najbardziej wartościowym pomysłem będzie samodzielne stworzenie tablicy korkowej. To świetny sposób aby w pełni wykorzystać kreatywność oraz wyobraźnię.
Jak zrobić tablicę ❓ Zacznijmy od potrzebnych przedmiotów:

baza korkowa – tutaj wykorzystać można formę tapety korkowej, czy warstwę korka izolacyjnego, który zdobędziemy w marketach budowlanych. Warto pamiętać, aby baza korkowa była dość gruba, ponieważ ułatwi to późniejsze użytkowanie. Dzięki temu z łatwością wbijemy w nią pinezki;

plecy usztywniające tablicę np. arkusz płyty MDF lub płyty OSB;

obramowanie – tutaj będziemy potrzebowali drewnianych listew narożnikowych lub ozdobnej ramy do obrazu. Doskonale sprawdzi się również duża kolorowa ramkę na zdjęcia;

dobrej jakości klej np. do korka lub drewna.

Tablica Korkowa DIY - Jak ją Zrobić?

✅ Budowę naszej tablicy DIY rozpoczynamy od właściwego docięcia i dopasowania do siebie plecków oraz korkowego podłoża naszej tablicy. Obie części sklejamy ze sobą wykorzystując specjalistyczny klej do korka lub drewna.
Dobrym rozwiązaniem będzie również klej uniwersalny. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie ramy z listew narożnikowych, musimy przyciąć je właściwie – do wymiarów tablicy, a następnie nakleić za pomocą wybranego przez siebie kleju.

✅ Z kolei w przypadku ramek do obrazów lub zdjęć, warto oprócz sklejenia dodatkowo przymocować, wbijając na obwodzie niewielkie gwoździki. Aby nasza własnoręcznie wykonana tablica nie wyglądała zbyt normalnie, możemy pokryć jej powierzchnię kolorami, wykorzystując np. farby do drewna.
Z kolei koneserzy win ceniący funkcjonalne rozwiązania, mogą pokusić się o wykonanie osobistej tablicy z… korków po winach. Wystarczy na odpowiednią powierzchnię – np. płytę drewnianą, przykleić zebrane po winach korki, tworząc w ten sposób oryginalną oraz tematyczną dekorację mieszkania ❗️

 

 

Jak przymocować tablicę korkową do ściany

✅ Jednym z najprostszych sposobów na trwałe zamontowanie tablicy korkowej na ścianie to po prostu przybicie jej do podłoża. Należy jednak wziąć pod uwagę to, czy używać będziemy do tego celu specjalnych wkrętów, gwoździ lub kołków rozporowych.
Wszystko zależy w głównej mierze od rodzaju, grubości oraz budowy ściany. Przed przystąpieniem do prac montażowych z wykorzystaniem tablicy korkowej należy starannie oznaczyć ołówkiem tzw. punkty zaczepienia dla naszej tablicy. Można to zaznaczyć także kawałkiem plasteliny. Więcej o tej masie plastycznej w pierwszym artykule na naszym blogu.

✅ Do gładkich ścian można wykorzystać specjalne taśmy samoprzylepne, a z kolei do ścian o chropowatej powierzchni – kleje montażowe. Lekkość, jaką wyróżniają się tablice korkowe, pozwala na stosowanie właśnie tych mniej inwazyjnych metod mocowania do ściany.
Jest to bardzo dobra alternatywa dla osób, które wynajmują mieszkanie i nie chcą ingerować w budowlane prace właściciela.

Pineski na Tablice Korkową

🔥 Należy pamiętać, że żadna tablica korkowa nie powinna być montowana na klej w miejscach o dużej wilgotności lub takich narażonych na nadmierne ciepło. Mowa tutaj zarówno o ogrzewaniu domowym, jak i o promieniach słonecznych, które wpadają do naszych mieszkań.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co wykorzystać na ścianę zamiast tablicy korkowej?

Najciekawszą alternatywą dla dużych, nieporęcznych tablic informacyjnych mogą być listwy do przyczepiania luźnych kartek. Kartka papieru wsunięta w taką listwę jest skutecznie zablokowana. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie dużych ramek na zdjęcia lub obrazy, w których bazą jest tektura oraz plastik.

Jak działa tablica korkowa samoprzylepna?

Tablica korkowa samoprzylepna posiada obłożenie w postaci kleju, który zabezpieczono specjalną folią. Korek samoprzylepny jest niezwykle prosty w montażu, ponieważ wystarczy jedynie ściągnąć w/w folię z tablicy korkowej i umieścić tablicę w wybranym przez siebie miejscu. Klej, który wykorzystano do produkcji tego akcesorium jest bezzapachowy i szybkoschnący, co sprawia, że z chęcią stosuje go wielu użytkowników.

Czym jest tablica kredowa magnetyczna?

Tablice magnetyczne to funkcjonalne narzędzia pomocne w pracy, organizacji czasu oraz nauce. Tablice sucho ścieralno-magnetyczne dostępne są w ramach aluminiowych, drewnianych oraz w ramkach dekoracyjnych. Tak szeroki wybór na rynku pozwoli dostosować wygląd ramy tablicy sucho ścieralnej do designu każdego wnętrza, aby całość była w pełni spójna i dostosowana do aktualnych trendów. Wśród tablic sucho ścieralo-magnetycznych znajdziemy tablice białe o gładkiej powierzchni, kolorowe lub tablice z nadrukiem w linię lub kratkę.